10 kwietnia 2025, 10:10
3 minuty czytania
PZW - Zarząd Główny
9 kwietnia 2025 r. w gmachu Sejmu RP odbyło się czwarte spotkanie Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju (KFZR). W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, naukowcy, eksperci oraz przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną środowiska i gospodarką leśną.
Polski Związek Wędkarski reprezentowany był przez kol. Beatę Olejarz Prezesa Zarządu Głównego, Sekretarza ZG kol. Dariusza Dziemianowicza, Wiceprezesa ZG ds. ochrony i zagospodarowania wód kol. Wiesława Heliniaka i członka Prezydium ZG kol. Andrzeja Świętacha.
Forum otworzył Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak, który w swoim wystąpieniu podsumował działania podejmowane w ramach Forum i zapowiedział kolejne kroki w jego rozwoju. Podkreślił, że rok 2024 był przełomowy dla środowisk działających na rzecz ochrony przyrody i racjonalnego zarządzania zasobami naturalnymi.
– „Forum ma być nie tylko miejscem rozmowy, ale narzędziem działania – niezależnym, eksperckim i skutecznym” – podkreślił Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak.
Gospodarzem Forum był Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który w swoim wystąpieniu określił KFZR mianem „Forum zdrowego rozsądku” i wskazał na konieczność przeciwdziałania dezinformacji i budowania świadomego społeczeństwa.
Poparcie dla działań Forum wyraził również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, który podkreślił znaczenie współpracy administracji publicznej z partnerami społecznymi.
Jednym z najważniejszych punktów obrad było wystąpienie dr. Szymona Hatłasa, współautora Strategii Zrównoważonego Rozwoju, który przedstawił projekt Statutu KFZR. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przekształcenia Forum w ogólnopolską, samorządną organizację posiadającą osobowość prawną, jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS.
Nowy Statut gwarantuje m.in.: reprezentatywność wszystkich członków Forum, przejrzyste zasady działania, możliwość prowadzenia wspólnych projektów oraz skuteczną reprezentację interesów sygnatariuszy – zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.
Rada Naczelna Forum, jako jego główny organ decyzyjny, będzie skupiać stałych przedstawicieli wszystkich organizacji członkowskich.
Kolejnym ważnym punktem programu były wystąpienia ekspertów:
Prof. Piotr Kowalczak, hydrolog, zwrócił uwagę na potrzebę oddzielenia ideologii od nauki w debacie klimatycznej, podkreślając znaczenie analizy danych i krytycznego myślenia.
Prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz, leśnik i myśliwy, mówił o konieczności budowania odpowiedzialnych relacji człowieka z przyrodą, łączących wiedzę biologiczną z empatią.
Dr hab. Paweł Antosik, lekarz weterynarii i profesor UMK, poruszył temat kontroli populacji dzikich zwierząt jako warunku zachowania zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywnościowego. Zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie ze strony chorób odzwierzęcych oraz rolę myśliwych w systemie prewencji.
Wczorajsze spotkanie potwierdziło, że Krajowe Forum Zrównoważonego Rozwoju nie jest jednorazową inicjatywą, lecz rozwijającym się ruchem skupiającym środowiska naukowe, społeczne, i administracyjne. Wszystkich łączy wspólna misja: działać na rzecz ochrony przyrody z odpowiedzialnością, wiedzą i determinacją.
[MM]
zdjęcia: Polski Związek Łowiecki